Ciężkie do usunięcia plamy – jak sobie z nimi radzić?

O przypadkowe zabrudzenie odzieży naprawdę nietrudno. Pamiętajmy, aby po „wypadku” nie panikować, tylko działać najszybciej jak to możliwe. Poniżej prezentujemy kilka krótkich porad jak można sobie poradzić z plamami niewygodnymi do usunięcia za pomocą dostępnych w sklepach środków czyszczących. Pralnia Warszawa
Atrament
Atrament jest bardzo trudny do usunięcia przy użyciu detergentu. Czasem najlepszej jakości środek nie jest w stanie go usunąć. Zanim stracimy nadzieję, warto jednak wypróbować pewien prosty i często skuteczny sposób – cytrynę. Potrzyj plamę ściereczką nasączoną sokiem z cytryny i następnie poddaj tkaninę zwykłemu praniu. Plama powinna zniknąć.
Buraki
Niewątpliwie powodują one bardzo trudne do usunięcia plamy. W zależności od rodzaju tkaniny można polać plamę wrzątkiem (tylko jeśli metka producenta na to pozwala!). Jeżeli użycie wrzątku może uszkodzić materiał, doskonałym rozwiązaniem jest potarcie plamy mokrą gąbką i zamoczenie materiału na kilka godzin w zimnej wodzie. Następnie bezpośrednio na plamę nakładamy detergent i dokładnie pierzemy.
Guma do żucia
Co robić, gdy guma wkleiła się w materiał? Powinniśmy zacząć od jej zamrożenia. Następnie gumę należy wykruszyć, a pozostałą po niej plamę wyczyścić alkoholem (upewnijmy się, czy alkohol nie zaszkodzi materiałowi!). Następnie wypierzmy element garderoby zgodnie z zaleceniami.
Podkład (puder)
W zależności od rodzaju kosmetyku, stosujemy na plamę ciepłą wodę z detergentem, lub wywabiacz do tkanin.
Rdza
Sposób jest nieco dziwny, ale skuteczny. Plamę z rdzy należy namoczyć w wodzie z dodatkiem… proszku do pieczenia! Tkaninę należy namaczać w tym roztworze dobę, po czym wyprać w detergencie.
Wosk
Zaplamiony materiał należy – podobnie jak w przypadku gumy do żucia- zamrozić i wykruszyć z niego wosk. Tkaninę z plamą po wykruszonym wosku należy włożyć między dwa arkusze bibuły i prasować żelazkiem. W rezultacie rozgrzany wosk z pozostałej plamy wchłonie bibuła. Pamiętajmy o dostosowaniu temperatury prasowania do materiału!

LUXpralnie.pl jako jedna z nielicznych pralni w Warszawie oferująca usługę „PRANIE NA TELEFON” posiada w ofercie usuwanie szczególnie trudnych do usunięcia plam. W tym celu zapraszamy do kontaktu za pośrednictwem numeru telefonu 512 155 550 lub za pośrednictwem formularza kontaktowego dostępnego na stronie.