Proces prania

Czy zastanawialiście się kiedyś, na czym konkretnie polega proces prania? Wiele osób popełnia błędy, których konsekwencje bywają szkodliwe- przede wszystkim dla portfela. Oto kilka wskazówek na temat tego jak prać, aby ubrania były nie tylko świeże i pachnące, ale także żeby długo wyglądały tak, jak nowo zakupiony produkt.

1. Po pierwsze- sortowanie!

Sortowanie – teoretycznie łatwa sprawa. Wiele osób dzieli odzież tylko na dwie grupy, biorąc pod uwagę jedynie kolor tkaniny – ciemny i jasny. Efekt? Niezadowalający. Niemal każdemu zdarzyło się przefarbować ulubioną białą koszule, wrzucając ją do bębna pralki np. z błękitną jasną sukienką, która niepozornie odbarwiła kolor i przeniosła go na resztę tkanin.
Podstawowym błędem jest zbyt miała ilość grup, na jakie dzielimy pranie. Białe tkaniny, w połączeniu z innymi (błękitnymi, szarymi) nawet delikatnymi barwami, chętnie przyjmują na siebie ich kolor. Dlatego też białym ubraniom należy się oddzielna kąpiel. Dzięki temu nie poszarzeją, zachowując swą elegancką biel. Kolejną grupą są tkaniny o delikatnych, przygaszonych kolorach. Zalecane jest także osobne wypranie mocnych, kolorowych odcieni. Ostatnią grupą są tkaniny czarne – niezależnie od materiału, ich mocna barwa jest zagrożeniem dla pozostałych kolorów.
To nie koniec !
W sortowaniu ważny jest także rodzaj materiału. Zalecane jest podzielić swoje ubrania na naturalne, sztuczne oraz syntetyczne. Uchroni to tkaniny przed niepotrzebnym rozciągnięciem, skurczeniem czy odbarwieniem.

2. Po drugie- metki!

Nie ulega wątpliwości, że każda tkanina, niezależnie od tego czy są to spodnie, czy koszula, posiada metkę z zaleceniami producenta na temat tego, jak z nią postępować w czasie prania i prasowania (zob. „Uwaga przed praniem! Co oznaczają symbole na metkach?”). Często jednak zdarza się tak, że drażniące metki są przez nas odcinane, przez co podczas prania pojawia się problem. Co więcej, czasami z pośpiechu zapominamy, że przed wyprasowaniem danej rzeczy należy obniżyć temperaturę żelazka. Co robić, jeśli nie wiemy jakie są zalecenia producenta? Najważniejsze, aby z tkaniną postępować delikatnie. Niska temperatura prania oraz delikatne detergenty z pewnością jej nie zniszczą. Pralnia Warszawa

3. Po trzecie- dokładność!

Przed praniem należy zastanowić się, co tak naprawdę wędruje do bębna pralki. Niepozorna, cienka letnia kurtka ma suwak, który może uszkodzić inne, delikatne tkaniny. Warto pamiętać, aby suwak był zasunięty zanim trafi do bębna. Również wszelkie sznurki czy tasiemki powinny zostać zawiązane. Pozapinajmy guziki i rozporki w spodniach. Tak samo, np. w przypadku rajstop czy biustonoszy z metalowymi elementami- należy prać je w osobnym woreczku, żeby się nie porwały lub nie zniszczyły innych rzeczy znajdujących się w pralce. Specjalne woreczki do prania delikatniej bielizny nie kosztują dużo. Pamiętajmy, że bycie ostrożnym pozwoli zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i nerwy.

4. Po czwarte- bezpieczeństwo!

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że nagle Twoja pralka odmówiła Ci posłuszeństwa z niewiadomych dla Ciebie przyczyn? Prawdopodobnie uszkodziło ją coś, co znajdowało się w kieszeni Twoich ulubionych spodni! Opróżnianie kieszeni z pewnością uchroni Twoją pralkę przed uszkodzeniem, a tym samym Ciebie przed dodatkowym wydatkiem.

5. Po piąte – gdy już za późno… albo gdy… nie masz czasu stosować się do naszych porad to skontaktuj się z LUXpralnie.pl pod numerem telefonu 512 155 550 lub za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie internetowej.