Uwaga przed praniem! Co oznaczają symbole na metkach?

Przed oddaniem odzieży do LUXpralnie.pl warto starannie przeanalizować symbole zamieszczone na metkach, na podstawie których dokonuje się segregacji prania. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie bezpieczeństwa i znakowania produktów włókienniczych (Dz. U. nr 81, poz. 7743 z 2004 r. ze zm.) na wyrobach tekstylnych muszą być podane informacje dotyczące sposobu ich konserwacji. Niektóre znaki są jednak zawiłe i często sprawiają wiele trudności w ich zrozumieniu.

Wśród stosowanych oznaczeń najważniejsze są te związane z odpowiednią temperaturą prania. Na metce producent wskazuje najwyższą zalecaną temperaturę, w jakiej możemy prać dany materiał. W przypadku niezastosowania się do zalecenia producenta, odzież może ulec zniszczeniu lub odbarwieniu. Na niektórych metkach możemy spotkać się również z symbolem „ręki”, który oznacza że odzież nie jest przeznaczona do prania w pralce. Innym często pojawiającym się symbolem na metkach jest przekreślony trójkąt-  w takiej sytuacji, w procesie prania, nie wolno używać dostępnych w sklepach odplamiaczy.

Stosowanie się do wskazań producentów odzieży umieszczonych na metkach, a także użycie odpowiednich środków do prania gwarantuje że asortyment oddawany do LUXpralnie.pl zachowa swoją jakość i długowieczność. Z tego punktu widzenia niezbędnym jest nieusuwanie przez właścicieli odzieży metek zawierających przedstawiane symbole.

Aby ułatwić Państwu interpretację umieszczonych na metkach symboli dotyczących prania odzieży przedstawiamy poniżej grafikę prezentującą objaśnienia symboli. Po złożeniu darmowego odbioru prania pod numerem telefonu 512 155 550 i przyjeździe kuriera LUXpralnie.pl należy natomiast poinformować go o braku metek zawierających symbole dotyczących sposobu konserwacji oddawanej odzieży.

luxpralnie symbole