Plamy pochodzenia biologicznego

Plamy pochodzenia biologicznego należą do takich, które należy jak najszybciej usunąć. W przeciwnym wypadku mogą trwale uszkodzić kolor tkaniny.

Jak usuwać tego typu zanieczyszczenia?

Po pierwsze, pamiętajmy, że większość plam biologicznych należy myć pod chłodną wodą. Wynika to z tego, iż te pod wpływem ciepła utrwalają się. Aby pozbyć się trwałych plam, zabieg prania i czyszczenia należy powtórzyć kilkukrotnie. Zanim zastosujemy odplamiacz, dobrze jest przetestować go w jakimś niewidocznym miejscu w celu sprawdzenia, czy nie odbarwi koloru bądź uszkodzi delikatnej tkaniny. Należy zachować ostrożność z detergentami posiadającymi enzymy i rozjaśniacze optyczne, ponieważ mogą mieć negatywny wpływ na kolor materiału. Zalecamy również nie suszenie niezanieczyszczonego materiału, dopóki plama całkowicie nie zniknie.

Kał

Materiał zabrudzony kałem należy wypłukać w chłodnej wodzie, a brudne miejsce wyczyścić przy pomocy szarego mydła w letniej wodzie. Następnie należy zastosować detergent, a jasne rzeczy suszyć w słońcu, by słońce wybieliło plamy.

Odchody

W tym przypadku będzie pomocne mydło galasowe (doskonałe na plamy z tłuszczu, skrobi i białka). Po wtarciu mydła należy uprać tkaninę w zwykłym proszku. Do reszty przebarwień należy zastosować rozcieńczony amoniak lub wodę amoniakalną (zalecane jest wypróbowanie na niewidocznym miejscu, czy zadziała). Ze względu na mocny zapach należy potem przewietrzyć pokój. Aby wyeliminować przykry zapach kału należy wypłukać tkaninę w wodzie z octem.

Krew

W przypadku tych plam należy wyjątkowo pilnować, aby się nie utrwaliły, ponieważ zaschniętą krew bardzo trudno zmyć. Koniecznie należy usunąć ją przed praniem i wysuszeniem. Zalecamy do tego bardzo łatwą metodę, która nie wymaga drogich odplamiaczy i często daje bardzo dobry rezultat. Potrzeba do niej tylko zimną wodę i sól. Należy zmoczyć plamę zimną wodą, aby się zwilżyła, a potem wetrzeć w nią sól. Kiedy plama będzie w większej mierze usunięta, wystarczy tylko wyprać odzież tak samo jak zazwyczaj. Jeśli jednak ta metoda nie zadziała, można spróbować usunąć przy użyciu spienionego mydła. W tym celu należy zamoczyć plamę w zimnej wodzie, a następnie szorować mydłem, przy użyciu jak największej ilości piany. Całość powtarzamy do momentu, aż krew zniknie. Pamiętajmy, aby nie używać do płukania ciepłej wody, ponieważ wtedy krew skrzepnie i usunięcie jej stanie się niemal niemożliwe.

Mocz

Aby z łatwością można było usunąć świeżą plamę po moczu, należy wypłukać ją pod zimną wodą. Następnie należy posypać tkaninę grubą warstwą soli, a kiedy ta wchłonie cały płyn, należy wypłukać ją pod zimną wodą i wyprać.

W sytuacji, gdy mamy do czynienia z całkowicie zamoczoną moczem bielizną i ubraniem, należy je dokładnie wypłukać pod strumieniem zimnej wody do momentu, aż wyciekająca z ubrań woda będzie czysta. Potem należy płukać ubranie w wodzie z dodatkiem sodki kuchennej lub soli, a następnie w zimnej wodzie. Na koniec garderobę należy wyprać w proszku enzymatycznym.

Plamy moczu, które pozostaną po płukaniu należy moczyć przez godzinę w roztworze litra ciepłej wody i łyżki octu (z wyjątkiem ubrań z bawełny i lnu). Następnie tkaninę trzeba wypłukać w czystej wodzie i wyprać w proszku enzymatycznym.

Pozostałą po płukaniu plamę moczu usunie moczenie przez godzinę w roztworze litra ciepłej wody i łyżki octu (nie stosować w przypadku plam na bawełnie i lnie). Materiał dokładnie wypłukać w czystej wodzie, wyprać w proszku enzymatycznym.

Aby wyczyścić starą plamę, należy wetrzeć w nią odpowiedni środek czyszczący, który ma w składzie enzymy, a potem włożyć ją do zimnej wody i moczyć przez noc. Pamiętajmy, aby ubrań z takimi plamami nie prać w ciepłej wodzie.

 

UWAGA! Tkaniny z biologicznymi plamami warto oddać jak najszybciej do profesjonalnej pralni takiej jak LUXpralnie.pl, ponieważ nasi specjaliści mają duże doświadczenie w walce z takimi zabrudzeniami! Skontaktuj się z nami a odbierzemy pranie i upierzemy je w naprawdę atrakcyjnej cenie!

Pralnia Warszawa, Pranie Warszawa